Základnou funkciou programov na editáciu videa je možnosť pospájať výsledné video z niekoľkých ďalších videí. Aby nevznikli pri spájaní videí komplikácie a nebolo treba vypustiť časť obrazu pôvodného videa treba dbať okrem iných parametrov aj na rovnaký pomer strán videí, ktoré budete spájať.
Pokiaľ mi záleží tiež na zachovaní rovnakej kvality počas prehrávania výsledného videa, ktoré je spojené z viacerých videí je dôležité aby mali jednotlivé videá rovnaké, alebo vyššie rozlíšenie, ako je rozlíšenie, ktoré bude zadané pri konečnom renderovaní výsledného videa.
Pustite si video pre podrobnejšie informácie:
Pomer strán určuje plochu obdĺžnika, v ktorom je zobrazené video. Nastavuje sa v zariadení pred natáčaním. Najčastejšie používané pomery strán sú 4:3 (starší formát) a 16:9 (širokouhlý novší formát) pri horizontálnej orientácii videa. V poslednom období nastal nárast používania pomeru 9:16 vo vertikálnej orientácii v sociálnych sieťach, ako napríklad Tik-Tok, Instagram (Reels, Stories), Facebook (Reels, Stories), či Youtube (Shorts).
Aj keď pri rovnakom pomere strán sa dá video z menším rozlíšením roztiahnuť na celé plátno editačného programu, ale stratí sa jeho kvalita. Môže byť neostré a rozmazané oproti videu z vyšším rozlíšením.
Ak teda plánujem výsledné video renderovať v pomere strán 16:9 a v rozlíšení 1080p (Full HD 1920×1080 p), nemal by som použiť pri spájaní videí také video, ktoré má napríklad pomer strán 4:3 aj keď je rozlíšenie 1080p. V tomto prípade vzhľadom na pomer strán 4:3 je rozmer videa 1440x1080p. Video je užšie a na plátne by vznikli čierne plochy.
Príklady zobrazenia videí s rôznym pomerom a rozlíšením na plátne editačného programu:
Jednoduchšie, než vymýšľať, ako čo najlepšie prispôsobiť skladačku pri spájaní videí je nahrať ich s rovnakými parametrami. Sú to:
Potom je spájanie videí jednoduché, ktorého výsledkom je video bez rušivých prvkov, ako sú sekanie obrazu, čierne pásy po okrajoch a v rovnakej kvalite.