Čo je vlastne renderovanie videa? Dnes je jednoduché video na mobil natočiť. Následne si ho potom mnoho aj začiatočníkov dokáže jednoducho upraviť, teda odstrihnúť začiatok, či koniec už v samotnom mobile.
Napriek tomu však stále netušia, prečo sa video po týchto jednoduchých úpravách musí renderovať a čo to znamená.
Základná funkcia pre orezanie krátkych videí býva súčasť aplikácie „Galéria“ v mobile. Po rýchlej úprave – skrátení videa zvolíte uložiť. Objaví sa bežec na ktorom vidíte, že sa upravené video akoby nahráva znova do pamäte. Trvanie závisí od dĺžky a zvoleného rozlíšenia videa.
To je vlastne renderovanie. Prečo sa to deje? Vysvetlime si princíp, ako pracujú editačné programy. A tiež aký je rozdiel medzi projektom strihacieho programu a hotovým videom.
Keď do editačného programu vložím video, alebo videá, tak tieto nie sú v skutočnosti nahraté v tomto programe. Sú stále uložené na pôvodných miestach na disku. Ja som len programu povedal, kde tieto videá na disku nájde.
Natiahnutím názvov videí do pracovného okna programu som mu dal presné adresy videí – zdrojových súborov. Úpravami v editačnom programe – strihaním, otáčaním, pridávaním filtrov atď. sa základné videá uložené na disku nemenia.
Keď v strihacom programe, alebo v mobilnej aplikácii strihám videá a skladám z ich častí na časovej osi výsledné video podľa svojej predstavy, tak vytváram projekt.
Keď si tento projekt uložím na disk, tak nemá zvyčajnú koncovku formátu videa, teda napr. .mp4, .mov, .flv, .wmv, .mkv a pod., ale má koncovku súboru konkrétneho editačného programu. Ja používam na editáciu program Shotcut, ktorého projekty majú koncovku .mlt.
Keď v projekte programu nahrám na časovú os video a vyberiem z neho časť, ktorú potrebujem, tak je to len grafické znázornenie určenej časti zdrojového videa, ktorú si program presne vytiahne zo súboru pôvodného videa na disku (zdrojové video) a ukáže mi ju v projekte na časovej osi.
Ak pridám v programe na túto vystrihnutú časť filtre, alebo efekty, tak sa pôvodný súbor nemení. Môžem si v programe projekt prehrať, aby som získal predstavu o výsledku. Všetko sa to deje v reálnom čase za spolupráce editačného programu, procesora a operačnej pamäte počítača priamo v projekte.
Stáva sa, ak v projekte použijete viac audio a video stôp nad sebou a na jednotlivé časti videí implementujete rôzne filtre, že to procesor v reálnom čase nezvládne a pri prehrávaní projektu je obraz trhaný a občas sa zasekne.
Všetko záleží od výkonu vášho počítača, prípadne mobilu a množstva operácií, ktoré v projekte používate.
Netreba mať obavy, že tak rozsekane a trhane bude vyzerať výsledné video. Preto, aby bolo výsledné video plynulé, tak sa musí z projektu exportovať – renderovať.
V tomto kroku sa z projektu vytvorí jednoliate video, v ktorom sa pospájajú jednotlivé časti zdrojových videí, obrázkov, audio súborov, textov či animácií a efektov použitých v projekte tak, ako sú v projekte strihacieho a editačného softvéru nastavené.
Renderovanie môže trvať minúty, ale aj hodiny. Opäť to závisí od zložitosti projektu, dĺžky konečného videa a jeho kvality. Kvalitu ovplyvňuje hlavne rozmer videa, nastavené rozlíšenie a počet snímok za sekundu.
Po skončení renderovania je na svete výsledok – video, ktoré sa už teraz prehráva plynule a dá sa použiť na účel, pre ktorý vzniklo.
Renderovanie je jednoducho povedané proces, pri ktorom z dát vložených do počítača vzniká cieľový obraz. Teda tvorba reálneho obrazu na základe počítačového modelu.
Prakticky pri videu sa jedná o vytvorenie finálneho video súboru spojením všetkých príkazov na strihy a úpravy jednotlivých zdrojov v projekte tak, ako sú zadané tvorcom do projektu strihacieho a editačného programu do zvoleného formátu videa. Najpoužívanejší formát je s koncovkou .mp4.
Ak plánujete tvoriť videá pre svoje potreby, alebo pre podporu svojho podnikania rád vám v začiatkoch podám pomocnú ruku.
Prihláste sa do uzavretej facebookovej skupiny na tomto odkaze S videom k úspechu v podnikaní – radíme si, alebo klinite na tlačidlo nižšie a nebudete na prekážky a problémy sami.